Przebaczenie, dziękczynienie i służba nie tylko od Święta.

0
Przebaczenie, dziękczynienie i służba nie tylko od Święta.

Świat, w którym, żyjemy jest taki sam dla każdego tylko postrzeganie tego świata może być różne. 


Z jednej strony mamy narzucone cele  i światowe normy, do których dążymy czasem zatracając siebie (sprzedając duszę diabłu) a czasem przychodzi pewne opamiętanie (według filozofii jogi - oświecenie) i zaczynamy inaczej patrzeć na siebie i wszystko dookoła nas jak by ktoś nam załozył jakieś okulary.


Świat zachodni powoduje często choroby i frustracje oraz depresje. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne.


Filozofia jogi to precyzyjny i kompletny system doskonalenia swojego ciała, psychiki, umysłu i ducha.  


Niektórzy z Was już wiedzą, że Ajurweda to najstarsza medycyna naturalna - pochodzi  od tybetańskich mnichów. Po niej powstała medycyna wschodu - chińska i inne.

 


Ajurweda i joga uczą nas po pierwsze cierpliwości i wytrwałości a także pracy nad sobą i pracy (służby dla innych).Ta część jak i wiele innych bardzo jest zbliżona do zasad chrześcijaństwa.


Postęp techniczny wcale nie przyniósł zachodowi obiecanego raju dlatego wiele zagubionych i schorowanych osób zaczyna doceniać stare ale aktualne prawdy o życiu.


Obecny styl życia jest bardzo nastawiony na konsupcjonizm co powoduje, że tracimy często sens życia.
Kiedyś jedna Pani zapytała mnie co ma robić jak spełniła swoje wszystkie marzenia (materialne) i jest w punkcie zero.Powiedziałam jej wtedy, że jest wiele osób czy zwierząt, któe potrzebują jej pomocy. Poleciłam jej aby sie tylko rozejrzała dookoła  i życzyłam aby jej starczyło na to życia.

 

„Miejsce, w którym jesteś w tej chwili,  Bóg wyznaczył na mapie dla ciebie”.

Rumi


Tak, dzisiaj to czuję. Wierzę, że nic nie dzieje się bez przyczyny.Jeżeli w życiu pojawia się choroba to jest to znak aby zmienić swoje życie. Ja tak zrobiłam. Według ajurwedy całkowite wyleczenie jest mozliwe jeżeli są spełnione wszystkie warunki: 


1. Na pierwszym miejscu trzeba zobaczyć siebie i zadbać o siebie. Przeczytałam kiedyś bardzo mądre zdanie, że jak nie zadbasz o siebie to nie pomożesz juz nikomu więcej. Przekonało mnie to zwłaszcza jak zobaczymy instrukcję zakładania maski w samolocie to też tak wygąda, najpierw sobie a później dzieciom. Dzisiaj uważam, że nie dbać o siebie to brak szacunku do tego co otrzymaliśmy w tym życiu. Szansę mamy jedną, drugiej już nie będzie.
Zmienić styl życia, dietę i dbać o ciało to uważam jest nasz obowiązek.


2. Medytacja : wiele osób interesujących się jogą zaczęło uczyć się medytacji. Jest to bardzo fajny sposób na zresetowanie umysłu, na zwolnienie, wyczyszczenie i poczucie, że się jest tu i teraz. Ojciec Grande uważał, że wszyscy powinniśmy brać przykład z joginów i nauczyć się medytować. Odmawianie różańca też jest formą medytacji, która wchodzi  w skład reguł wielu zgromadzeń zakonnych - jak choćby stanowi ona, obok pracy, podstawę reguły benedyktyńskiej.


3. Trenować umysł. Jak to zrobić? Istnieją fajne sposoby na naukę techniki uważności. Można iść na spacer do lasu i starać skupiać uwagę na najdrobniejszych szczegółach w lesie, nie tylko wizualnych ale i czuciowych.
Można jadąc samochodem do domu z pracy wyłączyć radio i starć się obserwować z uwagą to co się dzieje dookoła. Wiem z doświadczeniabopróbuje tak robić, że czasami mysli uciekają na inne tory i jak to zauważę to szybko wracam myslami tu gdzie jestem. Na prawdę proste a fajne ćwiczenie.


4. Karma joga to inny bardzo interesujący element filozofii jogi. Jest to droga oczyszczania swojej karmy (egoistycznych zaciemnień) poprzez bezinteresowną służbę innym. Jakże  podobne to jest  do zasad chrześcijanina.

 

Wszyscy możemy pomagać.


Nazywanie siebie chrześcijaninem niesie obowiązek i zaszczyt służby przez całe życie.


Ten kto nie służy innym jest po prostu pasożytem tej ziemi ( Papież Franciszek).


Jezus Chrystus powiedział: „Większej miłości nikt nie ma nad tę, jak gdy kto życie swoje kładzie za przyjaciół swoich” (Ew. Jana 15:13). Nie oznacza to, że musimy umrzeć, aby okazać miłość naszym przyjaciołom. Poświęcamy swoje życie za każdym razem, kiedy przedkładamy potrzeby drugiej osoby ponad własne. („Przyjaciółmi”, o których mowa w tym fragmencie, mogą być wszyscy ludzie, jakich spotykamy, ponieważ Jezus nakazał nam również, żebyśmy „się wzajemnie miłowali”).


5. Wybaczenie jest bardzo ważną kwestią i pokazuje nam abyśmy nie nosili w sobie urazy, która truje nasz organizm. Wybaczeniem uwolnimy się od demonów przeszłości i poczujemy ulgę. Nasz organizm będzie mógł oddychać pełną piersią, poprawi się przepływ energii w ciele a to wszystko będzie kolejnym krokiem do uzdrowienia.


6. Dziękczynienie.Zacznij doceniać to co masz i nie trać czasu na to czego nie masz. Dobra materialne daja szczęście ale nie dość, że na chwilę to jeszcze jest to szczęście bardzo ulotne. Szybko przyzwyczajamy się do nowej sytuacji i już nas nie bawi. Można mieć wszystko na ziemi i być nieszczęśliwym człowiekiem. Prawdziwie szczęśliwy będzie ten kto nasyci duszę. Do tego jest potrzebne wprowadzenie w czyn punktu 4.

 

Jest jeszcze jedna fajna zasada : ile dajesz tyle dostajesz. Warto o tym pamiętać zawsze.

 

Ściskam Was gorąco i życzę wszystkiego dobrego w życiu i na Święta. Agnieszka.

 

Polecam cudowny film udostępniony przez Dominikanina Ojca Szustaka. Warto obejrzeć:  Droga do wolności - modlitwa uwolnienia.

https://www.youtube.com/watch?v=WVFAHyjUXZ8

 

Sam jesteś swoim najlepszym lekarzem.

 

Komentarze do wpisu (0)

Tematyka

Mam 47 lat. Chcę się z tobą dzielić tym co przeżyłam.

Moją intencją jest zarażać dobrymi treściami.

"Sam jesteś swoim najlepszym lekarzem"

Agnieszka Lewandowska. 

Jestem specjalistą od żywienia, naturopatą i instruktorką jogi.

Autorka

Bransoletki

 
Dobre wiadomości
Jeśli zostawisz mi namiary to dam Ci znać o nowościach.
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl