Ajurweda - co to takiego i jak to wykorzystać by mieć zdrowie i równowagę

0
Ajurweda - co to takiego i jak to wykorzystać w dzisiejszym życiu

Ajurweda - spotkałam się z nią jakieś 10 lat temu, kiedy w trakcie mojej przemiany zaczęłam praktykować jogę.

Na początku kupowałam sobie kwartalnik "Joga ∝ Ajurweda". Zaczytywałam się w tym czasopiśmie, każdy artykuł chłonęłam całą sobą, byłam pod wrażeniem. Wszystko było dla mnie nowością, która mnie bardzo fascynowała.

Z tego kwartalnika dowiedziałam się co to jest ajurweda. Poznałam różne opowieści. Przeczytałam wywiad z panią doktor, która studiowała przez 4 lata medycynę i zasady ajurwedy oraz przez następne 4 lata medycynę zachodnią.

Od wielu lat ta kobieta łączy zalecenia i praktykę jednej medycyny z drugą. Opowiadała, że jest w stanie wyleczyć nawet niektóre rodzaje raka, pod warunkiem, że organizm nie jest skrajnie wyczerpany np. chemią.

Zrobiło to dla mnie ogromne wrażenie. Do tego stopnia, że postanowiłam też skorzystać z porady takiego lekarza ajurwedy. Umówiłam się i pojechałam.

W ciągu godziny, po specjalnej analizie, która polegała na zbadaniu pulsu, obejrzeniu stanu języka, oczu, paznokci, ponaciskaniu brzucha, stopy - otrzymałam skuteczną diagnozę. Oczywiście zalecenie było takie, aby zrobić odpowiednie badania na potwierdzenie tego co ten lekarz mówił.

Polecam każdemu.

Postaram się w najbardziej możliwie prosty sposób wyjaśnić Ci zasady ajurwedy. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Nawet jak się nad tym głębiej zastanowić to sporo rzeczy jest logicznych.

 

Mata do akupresury -> kupisz TUTAJ

Pomaga przy: bóle pleców, bóle głowy, stres. 

 

Ajurweda jest znana jako tradycyjna medycyna indyjska - tak w skrócie.

Indyjska legenda głosi, że wiedza o ajurwedzie pochodzi od stwórcy pierwszej żywej istoty na tym świecie.

 Ajurweda jest metodą wglądową , w przeciwieństwie do współczesnej medycyny akademickiej nie opiera się tylko na badaniach naukowych, ale przede wszystkim na wykorzystaniu medytacyjnej uważności w holistycznym diagnozowaniu i leczeniu pacjenta.

Wiedza ta na początku była przekazywana ustnie, dopiero później została spisana.

Nie można dokładnie określić ile lat ma ta wiedza. Przypuszcza się, że minimum 3 000 lat.

Suśruta opisuje nie tylko choroby ale również narzędzia chirurgiczne oraz zabiegi.

Część z pism spisali buddyjscy mnisi.

 Definicja : Ajurweda składa się z dwóch sanskryckich słów czyli ajur - życie i veda- wiedza.

W Europie tłumaczy się to słowo jako nauka o życiu człowieka lub nauka o długowieczności.

Nauka o życiu dotyczy obserwacji własnego organizmu, reagowanie na zmiany i życie zgodne z otaczającym nam otoczeniem, z  poszanowaniem praw natury.

Długowieczność jest możliwa pod warunkiem wybierania tego dla nas co nam służy, co jest dla nas dobre i prowadzi do równowagi naszego organizmu. Dotyczy to diety, jak i dbania o kondycję fizyczną oraz psychiczną.

Cała nauka ajurwedy opiera się na założeniu, że wszechświat i wszystko co się w nim znajduje, jest ze sobą wzajemnie powiązane.

Dzieje się tak, ponieważ świat powstał z 5 żywiołów: eteru, powietrza, ognia, wody oraz ziemi.

Kolejna nauka mówi nam, że wnętrze naszego organizmu jest odzwierciedleniem otaczającego nas wszechświata.

Bardzo ciekawe jest stwierdzenie Roberta Svobody, który w książce "Prakriti. Odkryj swoją pierwszą naturę" pisze:

Ajurweda to przede wszystkim sposób życia, sposób uczenia się, jak współpracować z naturą i żyć z nią w harmonii, a nie systemem medycznym.

Ajurweda uczy dokonywania wyborów z uwagą, w każdej dziedzinie naszego życia. To uczy i poszerza naszą świadomość. 

Pojawia się tutaj kolejne ważne w ajurwedzie założenie, że zgodnie z naukami ajurwedy najważniejsza jest profilaktyka, a zatem edukacja i budowanie uważności i samoświadomości, a nie leczenie.

Według ajurwedy istnieje duża zależność między ciałem i umysłem. Dlatego tak ważne są medytacje, są one traktowane niemal jak środek leczniczy. Dzisiaj sama wiem, że wprowadzenie medytacji do mojego życia to bardzo dobra rzecz. Jest ona już dla mnie jak jedzenie czy mycie się. Jest to higiena umysłu, która pozwala zresetować umysł, pozbyć się napięć, odprężyć a tym samym pomóc w powrocie do równowagi. Bardzo ważnym elementem podczas medytacji jest świadome oddychanie. To jednak osobny temat, nie będę się tutaj nad tym więcej pochylała. Wrócę do tego tematu kiedy indziej.

 

Zioła ajurwedyjskie pomagające przy zaparciach -> kupisz Tutaj

 

3 Dosze.

 

 Jak już wcześniej wspomniałam cały wszechświat składa się z 5 żywiołów: eter - przestrzeń, powietrze, woda, ogień, ziemia.

Wszystkie 5 żywiołów ma duży wpływ na funkcjonowanie całego świata jak i naszego organizmu.

Nie należy odczytywać tych żywiołów dosłownie. Chodzi o pewne, typowe dla danego żywiołu właściwości. Tak na przykład: woda jest mokra, płynna, oczyszczająca. Ogień jest gorący, może być palący lub rozgrzewający.

Najtrudniej wyjaśnić żywioł eter - zawiera w sobie wszystkie żywioły ale nie jest żadnym z nich. Jego cechy to miękkość, lekkość i subtelność. Z punktu widzenia ajurwedy występuje w pustych miejscach w organiźie, jak: nos, usta, płuca, brzuch, w układzie oddechowym, w naczyniach krwionośnych, w komórkach i tkankach, w limfie.

Element powietrza jest materią w stanie gazowym. Obecność powietrza możemy zaobserwować podczas oddychania. W ciele człowieka powietrze zarządza wszelkim ruchem, jak: bicie serca, skurcze płuc, perystlatyka jelit i przepływ impulsów nerwowych.

Element ognia w ciele człowieka odpowiada za trawienie (Agni), czyli przemianę jedzenia w energię życiową. Odpowiada również za temperaturę ciała, oczy, wzrok, myślenie i inteligencję.

Element wody występuje w błonie śluzowej, plazmie i cytoplazmie. Odpowiada za wydzielanie soków trawiennych, prawidłową pracę organów wewnętrznych oraz gruczołów ślinowych.

Element ziemi to najbardziej stała materia. Przykładem tu mogą być góry, w których jest siła, stabilność oraz trwałość. W naszym ciele żywioł ten reprezentuje kości, chrząstki, paznokcie, tkanka tłuszczowa i mięśniowa, ścięgna, skóra i włosy.

W każdym z nas są wszystkie te żywioły. Tylko ich ilość czyli proporcje sprawiają o naszej indywidualności czyli jaką jesteśmy doszą.

Ajurweda wyróżnia 3 dosze. W każdej z nich dominują dwa żywioły. Dzięki temu tak się między sobą różnimy. Jedni są chudzi, inni grubsi a jeszcze inni wręcz otyli. Jednym jest ciągle zimno (tak jak mnie) a innym cały czas gorąco (mojemu mężowi).

Trzy dosze są jak trzy kobiety przedstawione na mojej grafice. Niby podobne a jednak jak się bardziej przyjrzysz to różne. Za chwilę wszystko wyjaśnię.

Utrzymanie równowagi tych żywiołów w swoim organizmie jest gwarancją równowagi. Zbyt dużo któregoś żywiołu powoduje zaburzenia, które będą przyczyną powstawania chorób.

I tak na przykład zbyt dużo elementu ziemi przyczyni się do powstania ogólnej ciężkości fizycznej i umysłowej.

Zbyt dużo elementu ognia sprzyja powstawaniu stanów zapalnych, złości, zgagi i uderzeń gorąca podczas menopauzy.

Zbyt dużo elementu powietrza często kojarzone jest z lękiem oraz pobudzeniem nerwowym.

 

Wszystkie 3 dosze - vata, pitta oraz kapha są obecne w naszym organizmie. Ich proporcje są jednak różne u każdego z nas, dlatego różnimy się między sobą.

Gdy w ciele u kogoś dominuje dosza Vata -to znaczy, że w organizmie są wszystkie 3 dosze, ale Vaty najwięcej. Itd.

 

 Vata

 

Dosza vata powstaje  z elementu eteru i powietrza. Oznacza to, że przejawiać się będzie z wszelkim ruchem w organizmie, w pracy stawów, mięśni, przepływie impulsów nerwowych, krążenia krwi, ruchu jelit itd.

Dzięki doszy vata możliwe jest tworzenie się oraz podział komórek, powstawanie warstw tkanek oraz wydalanie z ciała moczu, kału, potu, menstruacji, nasienia itp.

Vata kontroluje funkcje układu oddechowego, pokarmowego oraz krążenia, związana jest z aktywnością umysłu oraz postrzeganiem.

Charakterystyka vaty:

 • szczupła sylwetka, raczej wysoka
 • budowa koścista (wąskie w barkach i biodrach)
 • małe szerokie oczy,
 • długie i szczupłe kończyny
 • duże stopy i dłonie
 • zęby krzywe
 • łamiące się paznokcie
 • ciemne kręcone i plączące się włosy
 • szybka mowa
 • wysoka aktywność ruchowa
 • wrażliwość na wietrzną i zimną pogodę (nie zaleca się morsowania i zimnych kąpieli)
 • wrażliwość na suszę, tendencje do przesuszania się skóry
 • tendencja do zaparć (wzdęcia) i strzelania stawów
 • często waga poniżej normy (brak odpowiedniej ilości oleistości) i trudności z przemianą materii
 • trudności w przybieraniu na wadze (co może być zaletą)
 • skóra zimna, cienka, szorstka, sucha
 • u kobiet często występują długie i nieregularne cykle menstruacyjne (z tendencją do zatrzymywania się -z- powodu stresu lub złej diety)
 • u kobiet podczas miesiączki często występują bóle i skurcze w dole brzucha
 • osoby kreatywne, pomysłowe, z fantazją
 • zdolności artystyczne
 • vata lubi zmiany, szybko się nudzi w jednym miejscu
 • vata lubi podróżować
 • szybko się uczy ale też szybko zapominają
 • osoby entuzjastycznie nastawione do świata, spontaniczne, charyzmatyczne, spostrzegawcze i współczujące
 • bywają nieśmiałe i lękliwe, nerwowe, drażliwe, introwertyczne i niepewne
 • zaczynają kilka projektów i czasem maja problem z ukończeniem - rozpraszają się (np. czytanie książek)
 • chaos czy zbyt duża aktywność potrafi wytrącić vatę z równowagi
 • odpoczywa na łonie natury, wśród przyrody i zwierząt

 Zaburzona Vata:

Łatwo zaobserwować zaburzenie vata: pojawia się suchość, zaparcia, wzdęcia, kłopoty ze snem, zimno, alergie na nabiał i pszenicę, pobudzenie, lęki, łamiące się włosy i paznokcie, bóle i zawroty głowy, sztywność stawów, nie prawidłowe wchłanianie się pokarmu, zmęczenie, suchość oczu, bóle kręgosłupa. Zaburzenia vata często popychają ludzi ku różnym uzależnieniom. Vata szczególnie potrzebuje regularności w życiu- regularne posiłki, regularny sen.

Aby przwrócić vatę należy zadbać o odpoczynek i regularne, ciepłe i wilgotne posiłki.

Dlatego, że vata cechuje się suchością i zimnem, należy unikać posiłków suchych i zimnych oraz nadmiaru ostrych, cierpkich i gorzkich.

Aby złagodzić vata zaleca się regularne medytacje i ćwiczenia oddechowe.

Pitta

 Dosza pitta powstaje z żywiołu ognia i wody. jest energią transformacji związaną z odczuciem głodu i pragnienia, w regulacją temperatury, pożądaniem oraz gniewem.

Odpowiada za tworzenie się tkanek oraz zbędnych produktów przemiany materii, takich jak pot, kał czy mocz. Wytwarzanie hormonów, enzymów trawiennych oraz wszelkie procesy metaboliczne związane są z obecnością pitta. Dzięki niej jesteśmy w stanie przetwarzać dane i przyswajać wiedzę.

 Charakterystyka pitty:

 • proporcjonalna budowa ciała
 • piegowata cera
 • charakterystyczny, szpiczasty nos
 • silne pragnienie i duży apetyt
 • duża inteligencja i zamiłowanie do kierowniczych stanowisk
 • wrażliwość na gorąco
 • średni wzrost i średnia waga
 • dobrze rozwinięta klatka piersiowa, barki oraz stawy
 • ze względu na mocne agni pitta zjada więcej niż powinna, przez co jej waga może się podnosić, jednak mimo, że łatwo tyje równie łatwo chudnie
 • cera wrażliwa, delikatna, podatna na podrażnienia
 • cera ma tendencje do stanów zapalnych, trądzików, pęcherzyków
 • skóra jest ciepła
 • powinna się chronić przed słońcem gdyż może ulec poparzeniu
 • cienkie, zwyczajne włosy, czasami rude lub blond i brąz
 • wczesne siwienie lub łysienie to cecha charakterystyczna dla pitta
 • oczy średniej wielkości w kolorze zielonym, rdzawym, jasnym, piwnym do niebieskiego
 • zęby średniej wielkości z tendencją do krwawień
 • apetyt u osób pitta jest silny
 • często podjadają między posiłkami
 • charakter maja wybuchowy
 • stolec raczej luźny - rzadko zaparcia
 • skłonność do zgagi
 • menstruacja u kobiet przebiega regularnie, często z obfitym krwawieniem
 • przed menstruacją mogą występować biegunki, skurcze, rozdrażnienie, wysypka, problemy skórne, bóle głowy i czasami zachcianki
 • pitta ma sen lekki, spokojny i nie przerywany
 • zasypiają z łatwością
 • mówią dużo, głośno i rzeczowo
 • często osoby typu pitta zapominają o umiarze i przeforsują swój organizm
 • z natury tolerancyjne, pewne siebie i żądne władzy
 • łatwo się uczą i zapamiętują informacje
 • to doskonały lider, przywódca
 • z natury jest zabawny, entuzjastyczny i chętnie dzieli się z innymi
 • gorsza strona osób pitta to chęć kontrolowania wszystkich, krytykowanie i częste osądy, napady złości, zniecierpliwienie, irytacja, żądza i zachłanność

Gdy pitta jest zaburzona pojawiają się problemy trawienne (nadkwasowość żołądka, wrzody, zgaga, problemy z jelitem cienkim).

Dochodzą problemy z wątrobą, nadciśnienie, krwawienia (żylaki odbytu), problemy skórne, wysypki, uczulenia, alergie pokarmowe.

Oprócz tego pojawiają się napady gorąca (podczas menopauzy), choroby zatok, opryszczka, łuszczyca, hemoroidy, biegunka, bóle gardła, zapalenia migdałków, wzmożony apetyt i pragnienie.

To co nasila pittę to praca w warunkach gorąca i przemęczenie intelektualne.

Aby przywrócić równowagę w organizmie należy ograniczyć produkty kwaśne, słone i ostre.

Należy unikać jedzenia przetworzonego, marynowanego i kwaszonego, tłustych, smażonych potraw, kofeiny, alkoholu, soli, czerwonego mięsa. Powinno się zjadać więcej surowych i gotowanych na parze warzyw i owoców.

Dobrze zrobi spacer po świeżym powietrzu, zwłaszcza jak jest chłodno. unikać gorących kąpieli i przegrzania się.

Równoważące będą masaże chłodzącymi olejkami, które można robić samemu, medytacja, odpoczynek.

Pozytywnie wpłynie basen, joga, spacery.

 

KAPHA

 

 

Kapha jest energią spójności, dzięki której jest możliwa współpraca między tkankami, komórkami a narządami wewnętrznymi oraz utrzymanie odpowiedniego nawilżenia między tymi elementami. Wilgoć kapha zapewnia ciału elastyczność, miękkość oraz płynność. Odżywia ciało i umysł.

Kapha to przeciwieństwo Vata. Osoby, u których dominuje kapha mają solidną budowę ciała, szerokie ramiona, szerokie i grube kości, ukryte pod tkanką tłuszczową.

Charakterystyka:

 • Kapha mają mocne mięśnie, kości, włosy i paznokcie.
 • Są silne, wytrzymałe, odporne.
 • Dosza kapha odpowiada za magazynowanie energii w ciele, dlatego osoby o tej konstrukcji mają tendencję do tycia. Jest im niestety trudniej schudnąć, dlatego zalecane są regularne ćwiczenia.
 • Skóra jest dobrze nawilżona i jędrna. Łatwo się opalają.
 • Oczy mają wilgotne, koloru niebieskiego bądź ciemnobązowego.
 • Bije od nich spokój i rozwaga oraz zadowolenie.
 • Włosy mają mocne i grube, niekiedy falowane w kolorze ciemnego brązu.
 • Jeśli chodzi o apetyt jest regularny i umiarkowany.
 • Dzięki wrodzonej umiejętności magazynowania energii osoby typu kapha mogą nie jeść orzez cały dzień.
 • Sen jest głęboki i nieprzerywany.
 • Głos melodyjny a mowa powolna
 • Kobiety mają średnio obfitą menstruację, regularną.
 • Skłonność do zatrzymywania wody w organizmie.
 • Wolno się uczą i wolno zapamiętują informacje, ale za to mają dobrą pamięć długotrwałą.
 • Uwielbiają ciepły i suchy klimat.
 • Nie znoszą zimnej i wilgotnej pogody.
 • Z natury są spokojne, kochające, umiejące wybaczać, tolerancyjne, przyjacielskie.
 • Nie lubią zmian.
 • Są to osoby skryte, chowają urazy głęboko w sobie.
 • Często są domatorami, zamykanie się w domu może być przyczyną depresji.
 • Mimo wielu przymiotów potrafią być zaborcze, zachłanne, chciwe i łakome.

 

TEST na Doshe

 

Przy zaburzeniach kapha może wystąpić: otyłość, cukrzyca, przeziębienia, grypy, chore zatoki, grzybica, bulimia. Inne dolegliwości to: kamienie na nerkach, guzy, zaburzenia snu, magazynowanie wody w organizmie, opuchlizny, choroby serca, nadmiar śluzu i flegmy. Mogą wystąpić problemy trawienne, uczucie ciężkości w żołądku, brak apetytu, mdłości.

Najlepszym sposobem aby obniżyć kapha w ciele jest ruch. Aktywność fizyczna jest konieczna, by pobudzić zesztywniałe ciało i ospały umysł.

Mogą to być dynamiczne praktykowanie jogi, aerobik, jogging, wspinaczka, jazda na rowerze.

Dieta powinna redukować wilgoć i ciężkość. Najbardziej korzystne będą ciepłe posiłki, ostre, które pomogą w osuszaniu organizmu. Unikamy wtedy produktów śluzotwórczych, typu nabiał, czerwone mięso, cukier.

Polecane są ciepłe napoje, które rozgrzeją organizm.

Przy wybieraniu produktów spożywczych kierujmy się smakiem gorzkim, ostrym, cierpkim.

Unikać wychłodzenia.

 

Starałam się przybliżyć ci podstawowe zasady ajurwedy. Na jej temat napisano nie jedną książkę. Jest to temat tak szeroki, że nie zmieści się w jednym artykule. Mam nadzieję, że zainteresowałam ciebie tematem i dalej masz ochotę zgłębiać temat, jak i ja to robię.

 

 

               Zioła ajurwedyjskie  - > Spokój -> Kupisz tutaj 

 

Moje motto: " Sam jesteś swoim najlepszym lekarzem "

 

Komentarze do wpisu (0)

Tematyka

Mam 47 lat. Chcę się z tobą dzielić tym co przeżyłam.

Moją intencją jest zarażać dobrymi treściami.

"Sam jesteś swoim najlepszym lekarzem"

Agnieszka Lewandowska. 

Jestem specjalistą od żywienia, naturopatą i instruktorką jogi.

Autorka

Bransoletki

 
Dobre wiadomości
Jeśli zostawisz mi namiary to dam Ci znać o nowościach.
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Blog kategorie
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl